Karta

następna karta poprzednia karta więcej opcji

Plakat do filmu „Sanatorium pod Klepsydrą" (1973), reż. Wojciech Jerzy Has

data powstania1973
miejsce powstaniaLublin, Polska
technikadruk offsetowy
materiałpapier
wymiary80 x 57,5 cm
numer inwentarzaMKŁ/SP/I/1003

opis

Plakat do filmu „Sanatorium pod klepsydrą” zamknięty w zielonej ramie zawierającej informacje o filmie. Na górze plakatu wzmianka o zdobytej nagrodzie na festiwalu w Cannes oraz tytuł filmu. Prawa i lewa strona prezentuje nazwiska aktorów. Na dole informacje: reżyseria, zdjęcia, produkcja. Wewnątrz ramy, na niebieskim tle, biała forma w kształcie czaszki. Górną część czaszki tworzy gałka oczna. W miejscu szczęki widoczne pionowe pręty z pomiędzy których wypełzają robaki. Żuchwa oznaczona literami i cyframi. Plakat sygnowany (podpisany przez autora).
Autorem plakatu jest Franciszek Starowieyski (1930-2009), malarz, grafik, twórca plakatów, scenografii teatralnych i telewizyjnych. Zrealizował około 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Jego prace cechowała fascynacja ciałem, zmysłowość i refleksja nad przemijaniem.
Film Wojciecha Jerzego Hasa „Sanatorium pod klepsydrą” jest swobodną adaptacją prozy Brunona Schulza. To nierealistyczna opowieść o Józefie (Jan Nowicki), który w tajemniczym, istniejącym poza czasem sanatorium doktora Gotarda (Gustaw Holoubek) spotyka zmarłego ojca. Powracając do żydowskiego miasteczka swojego dzieciństwa, przywołując postać ojca i pierwsze miłosne niespełnienie, bohater konfrontuje się z własną dorosłością.
O filmie Hasa pisano, że to „jeden z najpiękniejszych wizualnie i najbardziej oryginalnych filmów polskich. Poetycka refleksja na temat przemijania oraz nieodwracalności śmierci”. W 1973 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes film zdobył Nagrodę Specjalną Jury. W 2014 roku obraz Hasa został uznany przez reżysera Martina Scorsese za jedno z arcydzieł polskiej kinematografii.
Film zrealizowany w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi.