Karta

następna karta poprzednia karta więcej opcji

Program do filmu „W cieniu piramid” (1928), reż. Marcel Vandal

tytuł oryginalny„L'Eau du Nil”
data powstanialata 30. XX wieku
miejsce powstaniaKraków, Polska
technikadruk rotograwiurowy
materiałpapier rotograwiurowy
wymiary17,8 x 13,5 cm
numer inwentarzaMKŁ/HK/III/19518

opis

Ośmiostronicowy program kinowy, w formie książeczki, reklamuje pierwszy francuski film dźwiękowy. Scenariusz powstał na podstawie powieści Pierre’a Frondaiena pt.: „Woda z Nilu”. Główne role w filmie zagrali: Andre Lefebre, Lee Parry, Jean Murat. Film wyprodukowała francuska wytwórnia Le Film d’art Paula Laffitte, która zapoczątkowała
w kinematografii światowej nurt filmu artystycznego, opartego na ekranizacji dzieł literackich. Seans filmu „W cieniu piramid” w Łodzi odbył się w Ajencji Kinematograficznej Mordki Lajzerowicza i Joska Bernhajma przy ul. Skwerowej 20. Firma istniała od 1919 roku do prawdopodobnie przełomu 1930 i 1931 roku.
Programy kinowe – „dokumenty życia społecznego” – wywodzą się z programów teatralnych, które pojawiły się pod koniec XIX wieku. Zapowiadały i reklamowały zbliżające się premiery. Widzowie mogli je kupić lub otrzymać przed seansem. Początkowo były dostępne w formie pomniejszonego afiszu, jednobarwne i bez ilustracji. Dość szybko rozwinęła się klasyczna forma programu, w postaci małej książeczki. Nie brakowało również takich, które miały powycinane okienka, obcięte rogi, czy nietypowy kształt. Kiedy kina zaczęły przynosić większe dochody, programy stały się bogatsze. W latach 30. XX wieku zaczęto produkować programy barwne, wielostronicowe, z licznymi fotosami. Programy z tego okresu charakteryzują się tonowaniem, zmianą odcienia danego koloru. Programy kinowe były przede wszystkim drukami reklamowymi. Reklamowały film, firmę dystrybucyjną, gwiazdę czy muzykę filmową.